moje CV trenerskie | co mówią o NLP? | chcesz zacząć trenować? | galeria | blog | kontakt | powrót na stronę główną |
Spotkać można wielu szarlatanów i hosztaplerów twierdzących, że stosują i uczą NLP, jednak ich metody manipulacji, wykorzystywania słabości innych, a także grania na emocjach i wykorzystywanie tego do własnych celów nie są zgodne z ideą wielu osób uczących rozwoju osobistego, których miałem szczęście spotkać na swojej drodze i od których mogłem się uczyć.
Uważam, że nie ma długotrwałego, kwitnącego biznesu, relacji czy rodziny jeśli obie strony nie czerpią z tego satysfakcji i zadowolenia, a więc jedyną skuteczną metodą współpracy i współżycia jest WIN – WIN czyli tak zwana strategia Wygrana – Wygrana.
Jako ludzie zajmujący się na co dzień NLP od wielu innych różnimy się najważniejszymi założeniami:
„Ludzie nie są głupi – inaczej r zecz ujmując ludzie są mądrzy!”
„Oni sami wiedzą czego chcą – czasami tylko nie wiedzą jak to powiedzieć albo mówią to inaczej niż jesteś do tego przyzwyczajony!”
„Nikt nigdy nie załatwi rzeczy, które są w Twojej głowie, jeśli tym sam tego nie zechcesz i sam tego nie zrobisz! Możesz dostać tylko narzędzia, które mogą Ci się przydać, reszta należy do Ciebie!”
Opinii na temat NLP jest tyle ilu jest ludzi bo ludzie są przecież różni. Najbardziej obiektywne obiegowe opinie zebrałem i cytuję poniżej. Być może udział w moim treningu lub w szkoleniu organizowanym prze kogoś innego pozwoli Ci wyrobić sobie własną opinię.
Programowanie neurolingwistyczne (ang.neuro-linguistic programming, NLP) – posiadająca wielu zagorzałych zwolenników na całym świecie, dyscyplina biorąca swój początek w psychoterapii, - choć nią nie jest- zwracająca szczególną uwagę na sposób, w jaki powstają i zmieniają się ludzkie wzorce spostrzegania i myślenia. Zwolennicy NLP głoszą, iż stara się modyfikować wzorce, które prowadzą do życiowej porażki, przy pomocy szerokiej gamy wątłych hipotez oraz kontrowersyjnych naukowo i etycznie technik, takich jak hipnoza, linia czasu, itp. Jego zwolennicy twierdzą, iż wykorzystują NLP w celu rozwoju osobistego w terapii biznesie.
Zdefiniowanie NLP jest o tyle trudne, że praktycznie każdy trener, nauczyciel i praktyk NLP ma inne zdanie na ten temat. Richard Bandler jeden z twórców NLP: "NLP to wszystko co działa". Pojęcie NLP wyjaśniają jego zwolennicy poprzez rozbicie jego części składowych:
Neuro - od neurologia, wiedza o tym jak funkcjonuje mózg wykorzystywana w NLP jako podstawa teoretyczna
Lingwistyczne - od lingwistyka, nauka o strukturach komunikacyjnych i językowych.
Programowanie - rozumianej jako budowanie powtarzalnych procedur dających pożądane rezultaty
Chociaż elementów NLP można doszukać się już we wcześniejszych pracach (choćby George'a Millera, oficjalna wersja mówi, iż NLP powstało w latach 70. XX w. w Santa Cruz w Kalifornii. Wówczas spotkali sie i zaczęli pracować ze sobą lingwistaJohn Grinder oraz student informatyki i psychologiiRichard Bandler. Wspólnie badali wzorce lingwistyczne leżące u podstaw skuteczność terapii Gestalt, w którą Bandlera wtajemniczył Frederick Perls. Po osiągnięciu swoich sukcesów w tej kwestii, rozszerzyli swoje badania również na metody Virginii Satir – terapeutki rodzinnej oraz Miltona Ericksona – hipnoterapeuty. Bandler i Grinder szukali zasad, które czynią pracę z klientem bardziej efektywną.
Czynnikiem, który miał decydować o sukcesie zdaniem Bandlera i Grindera, okazał się zestaw wzorców komunikacjiwerbalnej i niewerbalnej. Bandler i Grinder opracowali zbiór interwencji terapeutycznych, a swoje spostrzeżenia zawarli w książkach opublikowanych w latach 1975-1977: dwutomowym The Structure of Magic oraz składającym się również z dwóch części Patterns of Hipnotic Techniques of Milton H. Erickson. Zdaniem autorów, model przez nich stworzony i dalej rozwijany, może być wykorzystywany do zwiększania efektywności komunikacji, przeprowadzania zmian w terapii, przyspieszania uczenia się i zwiększania radości z życia.
Joseph O'Connor i John Seymour nazywają NLP sztuką podkreślając, że opiera się na twórczej fascynacji ludźmi będących mistrzami w rozmaitych sferach aktywności. Twierdzą, że to zupełny przypadek, iż metoda ta powstała jako gałąź psychoterapii. Wskazują, że w swej istocie NLP to wyrafinowane strategie badania reguł, jakimi kierują się ludzie wybitni, odnoszący sukcesy w różnych dziedzinach i uczenie ich innych.
Praktyka
Wzorce, umiejętności i techniki odkrywane w procesie NLP (zwanym modelowaniem) mogą być zdaniem zwolenników tego nurtu stosowane w poradnictwie, edukacji, sporcie, polityce, prawie i biznesie. Najnowsze modele i procedury uczą umiejętności budowania własnej motywacji, wpływania na własne procesy emocjonalne i myślowe oraz wywierania wpływu na innych.
Niektóre metody NLP:
Argumenty zwolenników
Zwolennicy NLP twierdzą, że:
Ogólnie rzecz biorąc jest OK - nie znam się na przecinkach - tu specjalistką jest Kasia.
Ja jakoś tak daleko odeszłam od „propagandy NLP” i trudno mi niektóre rzeczy przełknąć - ale jakoś trzeba się zareklamować myślę, że zrobiłeś to dobrze. Ponieważ tak jak Ci mówiłam ostatnio dużo myślałam nad możliwością rozwoju człowieka i warunkach, które muszą być spełnione żeby rozwój w ogólne był możliwy przypomnę: